Wiadomości - Aktualności

Świąteczne zmagania - Festiwal Stołów Wielkanocnych.

Dodał: lkobos Data: 2018-03-23 08:41:34 (czytane: 795)

Atmosfera Świąt Wielkanocnych zawitała do progów Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju. Jak co roku tuż przed świętami Wielkiej Nocy odbył się w budynku GCK - Festiwal Stołów Wielkanocnych. Tym razem przyjął on mocno zmienioną formę.

Do konkursu zgłosiło się 9 delegacji klasowych ze szkół z terenu gminy Solec-Zdrój. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do III klasy gimnazjum - uczestnicy, musieli się sporo napracować by zwrócić uwagę naszego jury w składzie: Wójt Gminy Solec Zdrój – Pan Adam Pałys, Szef Kuchni w Hotelu Malinowy Raj w Solcu - Zdroju – Pan  Hubert Haczyk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Soleckiej – Pani Barbara Simon oraz prowadząca warsztaty kreatywne  w GCK – Pani Anna Stoksik-Markuszewska.

 

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie każda klasa miała za zadanie zaprezentować przygotowane na tą okoliczność palmy wielkanocne. Ich oceną zajęła się damska część naszego jury. Wszystkie palmy kosztowały dużo wysiłku i prezentowały się znakomicie, stąd decyzja naszych oceniających sprawiała niemałe trudności.

W drugim etapie czekała nas mała namiastka ,,Master chefa”. Każda z klas otrzymała produkty, z których miała w ciągu 30 minut przygotować świąteczną potrawę. Konkurencja ta pokazała jak kreatywna jest nasz młodzież. Potrawy nie tylko świetnie wyglądały, ale i wybornie smakowały – co potwierdzili oceniający tą konkurencję – Wójt Gminy Solec-Zdrój oraz Szef Kuchni Hotelu Malinowy Raj w Solcu - Zdroju. Ostatni z Panów nawet zdradził, że będzie czerpał inspirację z zaprezentowanych na festiwalu potraw – co było chyba najlepszą rekomendacją dla naszych młodych, strudzonych kucharzy.


W trzecim etapie klasy zmierzyły się w internetowym quizie na temat znajomości tradycji Świąt Wielkanocnych. W quizie ważną rolę odegrała nie tylko wiedza, ale i szybkość w zaznaczaniu poprawnych odpowiedzi.

Dzięki zsumowaniu punktów z poszczególnych etapów poznaliśmy zwycięzcę naszego konkursu. Została nim klasa VI ze Szkoły Podstawowej w Zborowie. Drugie miejsce zajęła klasa VII ze Szkoły Podstawowej w Solcu-Zdroju, a trzecie ex quo: klasa V i VII ze Szkoły Podstawowej w Zborowie. Trzeba zaznaczyć jednak, że różnice punktowe pomiędzy wszystkimi klasami były niewielkie, co świadczy o solidnym przygotowaniu oraz niezwykłym talencie artystycznym i kulinarnym wszystkich uczestników.

Nagrody za zajęcie czołowych miejsc były atrakcyjne i warte włożonego trudu. Pierwsze dwa miejsca otrzymały bilety na występ kabaretu ,,Chatelet” w Kielcach ufundowane przez Wójta Gminy Solec-Zdrój. Klasy z miejsca trzeciego otrzymały wejściówki na basen przekazane przez Spółkę Malinowe Hotele. Pozostałe klasy otrzymały słodki upominek.  A, że słodkości nigdy za wiele - Wójt Gminy Solec-Zdrój Pan Adam Pałys osłodził nasze wielkanocne zmagania ,,solecką krówką”. Tym miłym akcentem zakończyliśmy nasz Festiwal Stołów Wielkanocnych – zapraszamy za rok!

 

Zobacz także

Ogłoszenie

Dodane: 2019-01-23 09:06 - czytane (42)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

OGŁOSZENIE

Informujemy, że z dniem 03.04.2018 r. na terenie Gminy Solec-Zdrój w Ośrodku Zdrowia, będą udzielane świadczenia zdrowotne z zakresu...