Wiadomości - Aktualności

Otwarcie wystawy „Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska” z udziałem prezesa IPN

Dodał: lkobos Data: 2021-09-10 08:35:54 (czytane: 152)

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, Anna Łakomiec zapraszają na otwarcie wystawy „Na straży pamięci. 30 lat działalności Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska". Wernisaż odbędzie się 15 września o godz. 10.30 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" w Kielcach.

Na przestrzeni 30 lat swego istnienia, działalność Stowarzyszenia zapisała się w historii Kielc i regionu w sposób trwały. Przyczyniła się do diametralnej zmiany postrzegania szeroko pojętego zagadnienia Zbrodni Katyńskiej. Przede wszystkim zaś upowszechniła prawdę o zbrodni, jej ofiarach oraz sprawcach. Wśród licznych i cennych inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia, wiele zapisało się w historii oraz przestrzeni miasta i regionu. Jedną z pierwszych była budowa w 1990 r. na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach pomnika „Pomordowanym na nieludzkiej ziemi". Dzięki staraniom kombatantów Armii Krajowej wspieranych przez Rodzinę Katyńską powstał monument, będący symbolem katyńskiego ludobójstwa. Dwukrotnie rozbudowywany w latach 1996 i 2016 upamiętnia 396 ofiar zbrodni z regionu świętokrzyskiego.

 

Zbrodnia Katyńska popełniona przez Sowietów wiosną 1940 r. była zbrodnią bez precedensu. Jej ofiarą padło co najmniej 21 857 obywatelach polskich – oficerów, policjantów a przede wszystkim przedstawicieli polskiej inteligencji. Zebrała ona tragiczne żniwo również wśród mieszkańców Kielecczyzny. Aż 11 % zamordowanych, było związanych z przedwojennym województwem kieleckim.

 

Konsekwencją ludobójstwa było kłamstwo katyńskie, zwane kłamstwem założycielskim  Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wywarło  ono  olbrzymi wpływ na najnowszą historię Polski. Przemiany zapoczątkowane w Polsce w 1989 r., dały początek walce o prawdę. Pionierami odkłamywania historii byli najbliżsi ofiar zbrodni – najczęściej żony i dzieci zamordowanych. Wśród nich krewni ofiar, mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej.

 

zaproszenie_15_wrzesnia.jpg

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Gmina Solec – Zdrój szczepi się przeciwko COVID – 19

Urząd Gminy w Solcu – Zdroju informuje, że w ramach promocji szczepień przeciwko COVID – 19 prowadzi akcję, w ramach...