Wiadomości - Aktualności

Azjatycki weekend w Solcu-Zdroju!

Dodał: lkobos Data: 2017-11-22 22:11:21 (czytane: 850)

Za nami pierwsza odsłona nowego wydarzenia w kalendarzu imprez Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju. W ramach eventu ,,Poszerzamy horyzonty” w dniach 17-19 listopada zawitały do Solca-Zdroju klimaty dalekiego wschodu. Azjatycki weekend cieszył się ogromnym zainteresowaniem i każdy – bez względu na wiek – odnalazł w tym orientalnym kręgu coś dla siebie.

 

              Nasze poznawanie Azji zaczęliśmy w piątek 17 listopada w Bibliotece Publicznej w Solcu-Zdroju. Młodzież z terenu naszej gminy miała możliwość wzięcia udziału w warsztatach origami oraz kaligrafii. Szczypta chińskiej sztuki okazała się świetnym elementem integracyjnym dla młodzieży z terenu naszej gminy. Efekty ich prac mogliśmy podziwiać w kolejnych dniach na wystawie w budynku Gminnego Centrum Kultury. Dla spragnionych orientalnej literatury pani bibliotekarka – Anna Grzybczak przygotowała propozycję książek, w których królują azjatyckie klimaty.

            Sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy od pokazów karate zorganizowanych przez pana Marka Praska. Jego uczniowie zademonstrowali nam niesamowity pokaz dyscypliny i precyzji w prezentowanych przez siebie chwytach i pozycjach. Poznaliśmy też wiele informacji na temat samej sztuki walki i jej prekursorów. Na zakończenie nasz sensei zdradził uczestnikom pokazu nieco tajników tej wschodniej sztuki walki. Pokaz karate był rozgrzewką przed warsztatami, które wprowadzały nas w stan wyciszenia i medytacji. Pochodzący z Chin pan Dominik Zhang poprowadził zajęcia Ti Chi - niezwykłej formy ruchowej, która ma w sobie walory wyciszające i relaksacyjne, a pani Ewa Kwiatkowska udzieliła lekcji jogi – indyjskiej gimnastyki połączonej z medytacją.

             Podsumowaniem azjatyckiego weekendu był niedzielny wieczór w budynku GCK, na który tłumnie przybyli mieszkańcy naszej gminy oraz kuracjusze. Po kulturalnym piątku i sobotnich ćwiczeniach – przyszedł czas na dosłowne – posmakowanie Azji. Na gości czekał pokaz ceremonii parzenia chińskiej herbaty połączony z jej degustacją. Nasi lokalni kuchmistrze przygotowali niespodziankę w postaci własnoręcznie zrobionego sushi, które zrobiło furorę na sali. W niedzielę nagrodziliśmy także uczestników konkursu plastycznego ,,Azja oczami młodego człowieka”. Laureatami konkursu zostali: Kacper Zych, Katarzyna Kozłowska, Emilia Banaś oraz Oliwia Rabczak. Wieczór zakończyliśmy humorystycznym akcentem – występem kabaretu ,,Made in China”.

                Takie wydarzenia mogą się odbywać dzięki wsparciu wielu osób. Jedną z osób, które chętnie wspierają takie przedsięwzięcia jest Wójt Gminy Solec -Zdrój – Adam Pałys. Podziękowania należą się również spółce Malinowe Hotele bo to właśnie kucharze z Malinowego Zdroju oraz Malinowego Raju przygotowali dla uczestników wydarzenia przepyszne sushi.

              Azjatycki weekend pozwolił naszym mieszkańcom poczuć choć na chwilę – niesamowity klimat orientu. Już dziś możemy zdradzić, że za rok czeka nas kolejna podróż – tym razem na inny kraniec naszej ziemi. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej www.gcksolec.naszgok.pl oraz fanpage na facebooku.

Zobacz także

Wybory 2018 - Dowóz do lokali wyborczych

Dodane: 2018-10-17 11:24 - czytane (112)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

„Akademia biznesu – II edycja”

Projekt „Akademia biznesu – II edycja” jest skierowany do osób powyżej 30 r. ż., pozostających bez pracy, zamieszkałych...