Wiadomości - Aktualności

XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki” za nami

Dodał: lkobos Data: 2026-05-26 11:53:59 (czytane: 181)

XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki” za nami

W dniach 21–23 maja 2026 roku Solec-Zdrój ponownie stał się stolicą muzyki akordeonowej. Za nami XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”, który zgromadził młodych artystów, pedagogów oraz miłośników muzyki z całej Polski.

 

 

Tegoroczną edycję zainaugurował wyjątkowy koncert „Vabank na 90 lat”, poświęcony twórczości profesora Henryka Kuźniaka. Wieczór pełen muzyki, emocji i wspomnień był niezwykłym wydarzeniem artystycznym, a publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie profesorowi Henrykowi Kuźniakowi Nagrody Magnolii – wyrazu uznania za ogromny wkład w kulturę, muzykę oraz wieloletnie wsparcie festiwalu.

 

 

W festiwalu udział wzięło 25 solistów oraz 7 zespołów kameralnych reprezentujących szkoły muzyczne i uczelnie artystyczne z całej Polski. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom wykonawczy, a jury podkreślało zarówno doskonałe przygotowanie techniczne młodych muzyków, jak i ich dojrzałość interpretacyjną oraz wrażliwość artystyczną.

 

 

Jury obradowało w składzie:

  • prof. dr hab. Jerzy Mądrawski – przewodniczący jury,

  • prof. dr hab. Henryk Kuźniak,

  • dr hab. Wojciech Golec.

Organizatorami wydarzenia byli:
Urząd Gminy w Solcu-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Soleckiej.

Laureaci XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”

Kategoria I – Soliści do lat 13

I nagroda:

  • Franciszek Tomasz Bomba – OSM I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie

  • Stanisław Hilarowicz – SM I st. im. O. Kolberga w Raciechowicach, punkt nauczania w Sułkowicach

II nagroda:

  • Igor Smułka – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

  • Szymon Buczkowicz – SM I st. w Dydni

III nagroda:

  • Kacper Siwiecki – SM I st. w Dydni

  • Jan Korban – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

  • Jan Wojutyński – ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

  • Aleksander Skut – ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie

Wyróżnienie:

  • Jagna Wesołowska – PSM I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach

Kategoria II – Soliści do lat 15

I nagroda:

  • Dawid Sala – PSM I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim

III nagroda:

  • Katarzyna Rutkiewicz – PSM I stopnia im. S. Moniuszki w Ciechanowie

Kategoria III – Soliści do lat 19

I nagroda:

  • Łukasz Kościelniak – PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu

II nagroda:

  • Paula Pietruszewska – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

  • Jan Śliwiński – PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie

III nagroda:

  • Maciej Urbański – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

Wyróżnienia:

  • Antoni Masny – ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej

  • Maciej Cedro – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

Kategoria IV – Soliści studenci i absolwenci

I nagroda:

  • Marcin Grych – AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach

II nagroda:

  • Yauheniya Kryval – Uniwersytet Śląski w Cieszynie

III nagroda:

  • Maciej Zagajski – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie

Wyróżnienia:

  • Jakub Grabiec – AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach

  • Jakub Jarosiński – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach

  • Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie

Kategoria IVA – Zespoły kameralne do lat 15

II nagroda:

  • Szymon Buczkowicz, Kacper Siwiecki – Szkoła Muzyczna I st. w Dydni

Kategoria IVB – Zespoły kameralne do lat 19

II nagroda:

  • Paula Pietruszewska, Oskar Kościński – OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu

Kategoria V – Zespoły kameralne – studenci i absolwenci

I nagroda:

  • DUET SPINOZA – Igor Kornowicz, Kacper Brudel – AM im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

II nagroda:

  • Maciej Zagajski, Igor Zygmunt – AM im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

III nagroda:

  • JET TRIO – Jędrzej Stoczewski, Edward Zięba, Tomasz Kotlarski – AM im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Wyróżnienie:

  • Karol Michalik, Konstanty Sobula, Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie

Kategoria VI – Muzyka rozrywkowa

I nagroda:

  • Karol Michalik, Konstanty Sobula, Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie

Wyróżnienie:

  • Łukasz Pięciak – Uniwersytet Rzeszowski

Grand Prix Festiwalu

Nagrodę Grand Prix im. Profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego – Statuetkę Akordeonisty otrzymał:

  • Łukasz Kościelniak – PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

 

Jury podkreśliło, że festiwal nie tylko promuje muzykę akordeonową, ale również tworzy przestrzeń do rozwoju młodych talentów, wymiany doświadczeń i inspiracji artystycznych. Szczególne uznanie wzbudziło wprowadzenie nowej kategorii dla uczestników do lat 13, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozwoliła najmłodszym wykonawcom zdobywać pierwsze sceniczne doświadczenia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, pedagogom, jurorom, organizatorom oraz publiczności za stworzenie wyjątkowej atmosfery tegorocznego festiwalu.

Do zobaczenia podczas kolejnej edycji „Harmonii Zdrowia i Muzyki” w Solcu-Zdroju!

Przeczytaj kolejną wiadomość:

IV Warsztaty edukacyjne – Kultura jest COOL – piknik integracyjny

Informuje się, że dnia 13.05.2026 roku do Urzędu Gminy w Solcu-Zdroju wpłynęła oferta Stowarzyszenia Na Rzecz Potrzebujących Wielki...