Wiadomości - Aktualności
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki” za nami
Dodał: lkobos Data: 2026-05-26 11:53:59 (czytane: 181)
XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki” za nami
W dniach 21–23 maja 2026 roku Solec-Zdrój ponownie stał się stolicą muzyki akordeonowej. Za nami XVII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”, który zgromadził młodych artystów, pedagogów oraz miłośników muzyki z całej Polski.

Tegoroczną edycję zainaugurował wyjątkowy koncert „Vabank na 90 lat”, poświęcony twórczości profesora Henryka Kuźniaka. Wieczór pełen muzyki, emocji i wspomnień był niezwykłym wydarzeniem artystycznym, a publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Szczególnie wzruszającym momentem było wręczenie profesorowi Henrykowi Kuźniakowi Nagrody Magnolii – wyrazu uznania za ogromny wkład w kulturę, muzykę oraz wieloletnie wsparcie festiwalu.

W festiwalu udział wzięło 25 solistów oraz 7 zespołów kameralnych reprezentujących szkoły muzyczne i uczelnie artystyczne z całej Polski. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom wykonawczy, a jury podkreślało zarówno doskonałe przygotowanie techniczne młodych muzyków, jak i ich dojrzałość interpretacyjną oraz wrażliwość artystyczną.

Jury obradowało w składzie:
-
prof. dr hab. Jerzy Mądrawski – przewodniczący jury,
-
prof. dr hab. Henryk Kuźniak,
-
dr hab. Wojciech Golec.
Organizatorami wydarzenia byli:
Urząd Gminy w Solcu-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Soleckiej.
Laureaci XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”
Kategoria I – Soliści do lat 13
I nagroda:
-
Franciszek Tomasz Bomba – OSM I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie
-
Stanisław Hilarowicz – SM I st. im. O. Kolberga w Raciechowicach, punkt nauczania w Sułkowicach
II nagroda:
-
Igor Smułka – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu
-
Szymon Buczkowicz – SM I st. w Dydni
III nagroda:
-
Kacper Siwiecki – SM I st. w Dydni
-
Jan Korban – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
-
Jan Wojutyński – ZSM im. O. Kolberga w Radomiu
-
Aleksander Skut – ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie
Wyróżnienie:
-
Jagna Wesołowska – PSM I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach
Kategoria II – Soliści do lat 15
I nagroda:
-
Dawid Sala – PSM I st. w Ostrowcu Świętokrzyskim
III nagroda:
-
Katarzyna Rutkiewicz – PSM I stopnia im. S. Moniuszki w Ciechanowie
Kategoria III – Soliści do lat 19
I nagroda:
-
Łukasz Kościelniak – PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu
II nagroda:
-
Paula Pietruszewska – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu
-
Jan Śliwiński – PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie
III nagroda:
-
Maciej Urbański – OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu
Wyróżnienia:
-
Antoni Masny – ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej
-
Maciej Cedro – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
Kategoria IV – Soliści studenci i absolwenci
I nagroda:
-
Marcin Grych – AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach
II nagroda:
-
Yauheniya Kryval – Uniwersytet Śląski w Cieszynie
III nagroda:
-
Maciej Zagajski – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie
Wyróżnienia:
-
Jakub Grabiec – AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach
-
Jakub Jarosiński – ZPSM im. Ludomira Różyckiego w Kielcach
-
Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie
Kategoria IVA – Zespoły kameralne do lat 15
II nagroda:
-
Szymon Buczkowicz, Kacper Siwiecki – Szkoła Muzyczna I st. w Dydni
Kategoria IVB – Zespoły kameralne do lat 19
II nagroda:
-
Paula Pietruszewska, Oskar Kościński – OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu
Kategoria V – Zespoły kameralne – studenci i absolwenci
I nagroda:
-
DUET SPINOZA – Igor Kornowicz, Kacper Brudel – AM im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
II nagroda:
-
Maciej Zagajski, Igor Zygmunt – AM im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
III nagroda:
-
JET TRIO – Jędrzej Stoczewski, Edward Zięba, Tomasz Kotlarski – AM im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Wyróżnienie:
-
Karol Michalik, Konstanty Sobula, Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie
Kategoria VI – Muzyka rozrywkowa
I nagroda:
-
Karol Michalik, Konstanty Sobula, Łukasz Rogóż – AM im. K. Pendereckiego w Krakowie
Wyróżnienie:
-
Łukasz Pięciak – Uniwersytet Rzeszowski
Grand Prix Festiwalu
Nagrodę Grand Prix im. Profesora Włodzimierza Lecha Puchnowskiego – Statuetkę Akordeonisty otrzymał:
-
Łukasz Kościelniak – PSM I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

Jury podkreśliło, że festiwal nie tylko promuje muzykę akordeonową, ale również tworzy przestrzeń do rozwoju młodych talentów, wymiany doświadczeń i inspiracji artystycznych. Szczególne uznanie wzbudziło wprowadzenie nowej kategorii dla uczestników do lat 13, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozwoliła najmłodszym wykonawcom zdobywać pierwsze sceniczne doświadczenia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, pedagogom, jurorom, organizatorom oraz publiczności za stworzenie wyjątkowej atmosfery tegorocznego festiwalu.
Do zobaczenia podczas kolejnej edycji „Harmonii Zdrowia i Muzyki” w Solcu-Zdroju!
