Wiadomości - Aktualności
Uzyskaj 8 000 zł na zbieranie deszczówki. Wnioski można będzie składać od 22 czerwca do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Dodał: lkobos Data: 2026-06-03 10:33:54 (czytane: 185)
Zbieraj deszczówkę, oszczędzaj wodę i obniżaj rachunki
Już 22 czerwca rusza nabór wniosków w programie Mikroretencja.
Właściciele,
współwłaściciele i użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych będą
mogli otrzymać dofinansowanie do 8 tys. zł na instalacje służące
zbieraniu i wykorzystywaniu wód opadowych i roztopowych.
Wsparcie obejmuje m.in.:
zbieranie deszczówki z dachów, podjazdów i chodników,
magazynowanie wody w zbiornikach,
retencjonowanie wody w gruncie,
wykorzystanie deszczówki, np. do podlewania ogrodu.
Dokumentacja programu jest dostępna od 1 czerwca 2026 r. na stronie
WFOŚiGW w Kielcach, a wnioski od 22 czerwca 2026 r. będą przyjmowane za
pośrednictwem systemu GWD.
Mikroretencja to prosty sposób na:
niższe rachunki za wodę,
większą odporność na suszę i upały,
ograniczenie ryzyka podtopień po intensywnych opadach.
Na
realizację projektów w całej Polsce przeznaczono 173 mln zł z programu
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS)
2021-2027.
Ważne
Dofinansowanie będzie udzielane w formie refundacji kosztów zakończonych inwestycji, poniesionych od 1 lipca 2024 r.
Więcej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/mikroretencja
Projekt przyczyni się do osiągnięcia wskaźników Programu FEnIKS:
1. Pojemność obiektów małej retencji: wartość docelowa: 2.124 m3
2. Ludność mająca dostęp do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury: wartość docelowa: 3.186,00 osób.
Termin realizacji zadania:
Data rozpoczęcia 2024-07-01
Data zakończenia 2027-12-31
Projekt realizowany będzie w oparciu o regulamin naboru wniosków „Mikroretencji” WFOŚiGW w Kielcach wraz z dokumentacją.
Zgodnie z zasadami, które będą obowiązywać w ramach projektu, warunkiem przekazania dofinansowania będzie przedłożenie przez Grantobiorcę do WFOŚiGW w Kielcach, sporządzonego zgodnie ze wzorem i w formie obowiązującej w ramach projektu, prawidłowo podpisanego, kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku o dofinansowanie, zawierającego również wniosek o płatność (dokumenty niezbędne do wypłaty) wraz z wymaganymi załącznikami.
Nabór wniosków w ramach projektu realizowany będzie w trybie ciągłym w oparciu o Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach ww. Projektu, zawierający szczegółowe informacje o składaniu i rozpatrywaniu wniosków o powierzenie grantu.
Wnioski o powierzenie grantu wypełniane będą elektronicznie w systemie Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) a następnie składane w formie elektronicznej, podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. Do wniosku w formie elektronicznej dołączane będą skany załączników z wymaganymi podpisami i/lub załączniki z wymaganymi podpisami elektronicznymi.
Regulamin Projektu wraz z załącznikami dostępny są tutaj – WYMAGANA DOKUMENTACJA
