Wiadomości - Aktualności

Uroczystości upamiętniające westerplatczyków z Kielecczyzny – Kielce, 7 września 2022 r.

Dodał: lkobos Data: 2022-09-06 07:40:53 (czytane: 549)

W środę 7 września odbędą się wojewódzkie uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 r. bronili Westerplatte. Na patriotyczne wydarzenie w 83. rocznicę kapitulacji obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej zaprasza Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, w którego skład wchodzi Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Uroczystości poprzedzi złożenie zniczy o godzinie 10.00 na grobach westerplatczyków, którzy spoczywają na cmentarzach przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Lista grobów:

 

·         Władysław Domoń - Cmentarz Prawosławny, zm. 16.11.1984 - grób zlokalizowany ok. 20m w lewo od kaplicy,

·         Leon Pająk - Kielce, Cmentarz Stary, kwatera I-C, grób 317, zm. 26.11.1990,

·         Julian Rejmer - Cmentarz Stary, Kwatera 9C, mogiła 170A, zm. 18.12.1990 - grób zlokalizowany przy murze oddzielającym Cmentarz Stary od Cmentarza Prawosławnego,

·         Bolesław Rybak - Cmentarz Prawosławny, Aleja Kopcowa, zm. 01.02.1989 - grób zlokalizowany ok. 10m w lewo od kaplicy.

 

Główną część uroczystości rozpocznie Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy o godzinie 11.00 w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Następnie, na godzinę 12.30 zebrani przejdą na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Planowane jest wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Pamięci, złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą westerplatczykom i zapalenie zniczy. O godzinie 13 w Kinie Fenomen mieszczącym się w gmachu WDK rozpocznie się premiera filmu pt. „Kieleckie Westerplatte”. Seans poprzedzi prezentacja Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach na temat losów żołnierzy broniących Westerplatte.

 

Otwarty pokaz filmu dla wszystkich mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego odbędzie się również o godzinie 18 w Kinie Fenomen. Wstęp wolny.

 

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który przygotował uroczystości powstał w 2021 r. z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. W jego skład weszli: Delegatura IPN w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, ŚWK Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 r. partnerami wydarzenia są: Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

wester_zm.jpg 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

TRENING SYSTEMU ALARMOWANIA

Wójt Gminy Solec-Zdrój informuje mieszkańców, że w dniu 1 sierpnia 2023r. o godz. 17:00 zostanie przeprowadzony trening alarmowy...