Wiadomości - Aktualności

Wielka moc nadciąga od Betlejem!

Dodał: lkobos Data: 2019-12-19 12:28:04 (czytane: 698)

Idea Betlejemskiego Światła Pokoju ma w Polsce 29-letnią tradycję. Do Europy, konkretnie do Wiednia, światło jest przywożone przez skautów austriackich, pomysłodawców akcji, z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego, gdzie płonie wieczny ogień. W Wiedniu przekazywane jest skautom z sąsiednich państw i sztafetą trafia do wszystkich krajów Europy.

Od  1991  harcerze ZHP  odbierają ogień betlejemski, symbol pokoju, miłości, nadziei,  od skautów słowackich, na zmianę: w jednym roku w Zakopanem, w następnym na Słowacji.  Przekazane na granicy państw światło wędruje do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn w Polsce. Za pośrednictwem harcerzy trafia do na wigilijne stoły mieszkańców naszego kraju.

W tym roku akcja odbywała się pod hasłem "Światło, które daje moc".  Harcerze z Hufca Busko – Zdrój zdecydowali się wyruszyć po ogień bezpośrednio do Wiednia, zawsze to bliżej Betlejem. Delegacja liczyła 73 osoby, w tym 17 przedstawicieli 93 BDH z Solca – Zdroju. Podczas wyprawy zwiedziliśmy dwie stolice: Bratysławę i Wiedeń. W tym przedświątecznym czasie miasta wyglądały niezwykle, zachwycały iluminacje świetlne i ozdobione girlandami ulice. Tłumy odwiedzały jarmarki świąteczne.

Dokonaliśmy też różnych obserwacji - nikt z taką troską i dbałością o regulamin nie traktuje munduru jak polscy harcerze. Pewnie ten szacunek zostało w nas po przodkach, taka polska tradycja narodowa wyrastająca z trudnej historii.  I jeszcze za jedno trzeba pochwalić naszych harcerzy, a w zasadzie to harcerki- są odważne, nawet w drobiazgach, śmiało udawały się na zakupy, bo przecież się dogadają. No i się dogadywały. Dałyby pewnie radę pojechać po światło aż do Betlejem!

 

B.K.

 betlejem_2019.jpg

betlejem_2019_1.jpg 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Życzenia Świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, czas pełen uroku. ...