Wiadomości - Aktualności

W trosce o czyste powietrze i zdrowie mieszkańców

Dodał: lkobos Data: 2019-02-11 08:57:00 (czytane: 651)

Z uwagi na problem zanieczyszczenia i zadymienia powietrza w sezonie grzewczym Urząd Gminy w Solcu-Zdroju informuje mieszkańców o bezwzględnym zakazie spalania odpadów oraz zakazie spalania zanieczyszczonych odpadów drewna w domowych paleniskach. Powoduje to emisję substancji szkodliwych.

Pamiętać należy, że spalanie odpadów w piecach domowych jest zabronione przepisami prawa, szkodzi naszemu zdrowiu i środowisku, a za takie zachowanie grozi kara grzywny w wysokości do 5 tysięcy zł.

Sposobem ograniczenia zadymienia może być zastosowanie reguł czystego spalania. Szczegółowe informacje dotyczące tego rodzaju reguł zostały przedstawione w ulotce informacyjnej oraz filmach instruktażowych. W każdym przypadku pamiętać należy jednak o bezpiecznej eksploatacji urządzenia  grzewczego w sposób zgodny z instrukcją jego obsługi i o stosowaniu paliwa dobrej jakości. Drewno przed spaleniem w piecu powinno być sezonowane (suszone).

Mieszkańcy  zainteresowani wymianą źródeł ciepła  czy wykonaniem  termomodernizacji budynków jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie składając wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Celem Programu Priorytetowego jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń pochodzącej z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.


Ulotka informacyjna – reguły czystego spalania

Więcej informacji na stronie www.czysteogrzewanie.pl

 

 


Zobacz także

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega

Dodane: 2019-08-20 10:16 - czytane (33)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kondolencje

Wyrazy głębokiego współczucia, wsparcia i otuchy Rodzinie i Bliskim Pana Pawła Ślusarskiego Dyrektora Zespołu Szkół w Solcu - Zdroju....