Solec-Zdrój - wiadomości-informacje - Uzdrowisko Solec-Zdrój

Walory turystyczne Gminy Solec-Zdrój


        Solec-Zdrój to uzdrowiskowa gmina w pd.- wsch. części województwa świętokrzyskiego, 80 km od Kielc i 90 km od Krakowa.  Zajmuje powierzchnię 8500 ha a liczy 5100 mieszkańców. Miejscowość Solec-Zdrój, pełniąca funkcję ośrodka gminnego, położona jest w centralnej części gminy na wysokości 160 m n.p.m. Gmina jest wprawdzie niewielka, ale posiada olbrzymi potencjał rozwojowy.  Uzdrowisko o prawie dwustuletniej historii dysponuje najlepszymi w Europie i jednymi z najlepszych na świecie wodami siarczkowymi. Zasoby wód leczniczych, czyste środowisko, bogata infrastruktura, oferta kulturalna  -  to atuty, które zachęcają do odwiedzenia tego urokliwego zakątka Polski. Tu można znaleźć niepowtarzalną atmosferę i sprzyjający klimat zarówno dla leczenia, wypoczynku jak i inwestowania. Poza najlepszymi siarczkowymi wodami mineralnymi dysponuje również Solec wieloma atrakcjami turystycznymi. Znajduje się tu zalew rekreacyjny, kompleks basenów mineralnych, szlaki spacerowe i do turystyki kwalifikowanej, szlaki historyczne, przyrodnicze, stadnina koni. W niezwykłej atmosferze, pełnej zadumy i nostalgii, bez wszechobecnej  cywilizacyjnej gorączki można znaleźć tu doskonałe warunki do leczenia i wypoczynku.
               Zwłaszcza, że teren ten niezwykle bogaty jest  w jakże istotne dla kulturowego krajobrazu  obiekty. Są to przydrożne kapliczki i figurki.   Jest ich na terenie gminy przeszło 100. Niektóre z nich, jak np. siedemnastowieczna kapliczka tzw. szwedzka to obiekty unikatowe. Wszystkie natomiast mają niezwykle ciekawą formę, prawie każda  ma swoją historię, którą możemy zgłębiać z przewodnikiem w ręku.
W miejscowości  Zborów  znajduje się  szesnastowieczny pałac magnackiego rodu Zborowskich herbu Jastrzębiec, z którego wywodził się sławny rycerz i awanturnik Samuel Zborowski. Jak głosi tradycja to właśnie jego wizerunek przedstawia renesansowa płyta nagrobna  znajdująca się na zewnętrznej ścianie kościoła p.w. św. Mikołaja w Solcu-Zdroju. W Świniarach natomiast koniecznie trzeba zobaczyć  siedemnastowieczny drewniany kościół.
Na terenach Szanieckiego parku krajobrazowego możemy podziwiać pełną krasę soleckich krajobrazów z bogactwem roślinnych muraw kserotermicznych, które bezpośrednio przylegają do szachownicy pól uprawnych i sadów. Uwarunkowania geologiczne sprawiły, że możemy tu również zobaczyć objęty ochroną przyrodniczą zespół jaskiń krasowych i wąwozów.
Południowo-zachodnia część gminy to tradycyjne miejsca grzybobrań. Można tu pełną piersią  pooddychać nasączonym sosnowymi olejkami eterycznymi powietrzem i poszukać prawdziwków, podgrzybków czy kozaków. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksów leśnych , w miejscowości Zagórzany, znajduje się  stadnina koni. W okolicy tej możemy też spotkać liczne bociany.