Wiadomości - Aktualności

Szybki Internet światłowodowy podnosi jakość życia w regionalnej Polsce.

Dodał: lkobos Data: 2021-11-18 07:37:57 (czytane: 147)

Mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości coraz lepiej postrzegają jakość życia w rejonie województwa świętokrzyskiego. Badanie przeprowadzone w połowie 2021 r. przez firmę NEXERA pokazuje, że szczególnie wysoko oceniane są możliwości spędzania wolnego czasu (53%) oraz ogólny poziom życia (46%). Ankietowani przyznają jednocześnie, że narzędziem, które w bezpośredni sposób podnosi atrakcyjność terenów pozamiejskich, jest dostępność Internetu światłowodowego.

Atrakcyjność Regionu Świętokrzyskiego na podstawie wyników
Raportu #RegionyNEXERY2021

 

Szybkie łącze impulsem rozwojowym dla mniejszych miejscowości

 

Wyniki uzyskane w Regionie Świętokrzyskim wskazują, że ponad połowa respondentów (53%) ocenia zamieszkiwany obszar jako atrakcyjny pod względem dostępnych możliwości spędzania wolnego czasu, a 46% pod względem ogólnych warunków życia. Respondenci dostrzegają również korzyści wynikające z dostępu do nowoczesnej infrastruktury technologicznej. Połowa wskazuje szybki internet jako bezpośredni impuls rozwojowy dla lokalnej społeczności i gospodarki, a 6 na 10 mieszkańców uważa za istotne, by w miejscu zamieszkania była możliwość podłączenia do światłowodu. Ponad połowa zapytanych mieszkańców i nauczycieli zgadza się również ze stwierdzeniem, że szybki internet i związane z nim możliwości mogą poprawić sytuację na rynku pracy. Ponadto aż 73% respondentów zauważyło w trakcie pandemii zjawisko migracji ludności z dużych miast do mniejszych miejscowości.

 

- Cyklicznie realizowane badanie pozwala nam na bieżąco ocenić nastroje, postawy i potrzeby osób zamieszkujących tereny, na których prowadzimy inwestycje światłowodowe. Pandemiczna rzeczywistość w wyraźny sposób przyspieszyła rozwój technologiczny i wymusiła cyfryzację w wielu aspektach codziennego życia. 7 na 10 mieszkańców Regionu zgadza się ze stwierdzeniem, że w trakcie pandemii ludzie przenoszą się z dużych miast do mniejszych miejscowości. Rosnąca migracja wewnętrzna oraz wymuszona przez lockdown izolacja stały się impulsem, który bezpośrednio przyczynił się do rozwoju mniejszych ośrodków. Pozyskane w badaniu dane jednoznacznie wskazują przy tym, że powszechny dostęp do szybkiego internetu podnosi atrakcyjność miejsca zamieszkania i jakość życia, jest również narzędziem wyrównującym szanse społeczne i edukacyjne – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery.

 

 

Dostęp do internetu ważniejszy niż liczba połączeń komunikacyjnych

 

Wpływ nowoczesnej technologii na poziom atrakcyjności Regionu dostrzegają również urzędnicy.
9 na 10 pracowników instytucji samorządowych jest przekonanych, że światłowód ma pozytywne oddziaływanie na codzienne życie mieszkańców. Ankietowani oceniali związek budowanej infrastruktury telekomunikacyjnej w zakresie inwestycji, pracy, turystyki oraz codziennego życia. W zależności od poruszanego obszaru pozytywne aspekty nowoczesnej sieci internetowej wskazywało pomiędzy 72% a 92% respondentów. Dodatkowo ponad połowa ankietowanych mieszkańców (53%) wskazała, iż dostęp do szybkiego internetu ma większe znaczenie niż liczba połączeń komunikacyjnych w okolicy.

 

- Nasze badanie pokazuje systematyczny wzrost świadomości mieszkańców, jak duży wpływ na poziom codziennego życia ma dostęp do szybkiego i niezawodnego internetu. Zjawiska, takie jak praca zdalna, edukacja online czy korzystanie z e-urzędów, są coraz bardziej powszechne, a w ostatnim czasie ten trend zyskał jeszcze większą dynamikę. W naszej ocenie technologia światłowodowa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na niezawodne i szybkie połączenie internetowe - dodaje Paweł Biarda.

 

Pobierz Raport #RegionyNEXERY2021 i sprawdź, jaką rolę odgrywa dostęp do szybkiej sieci internetowej dla osób mieszkających na terenach, na których budujemy naszą sieć: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

 

Nota metodologiczna

To trzecia edycja autorskiego badania Nexery, które zostało zrealizowane przez firmę GfK w marcu 2021 r. Jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu lub dostęp do niego jest ograniczony. Badanie przeprowadzono w czterech grupach docelowych - wśród mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców i urzędników na terenie czterech obszarów Polski.

 

O firmie NEXERA:

Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia.

 

Na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Nexera buduje sieć światłowodową w 20 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Program ma na celu likwidację tych miejsc w kraju, które nie mają dostępu do bardzo szybkiego Internetu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu obywateli Unii Europejskiej. Docelowo w zasięgu najnowocześniejszej sieci światłowodowej znajdzie się ponad 1 mln gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek edukacyjnych, które zostaną objęte siecią Nexery, poprzez dofinansowanie w ramach POPC oraz w ramach realizacji projektów własnych.

 

Nexera w 2019 roku zainicjowała autorski raport #RegionyNEXERY2019, będący wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Raport jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, w których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony. Badanie i raport są realizowane cyklicznie. Najnowszy dokument jest do pobrania pod linkiem: https://www.nexera.pl/pl/raportregionynexery

Firma Nexera jest laureatem wielu nagród. Zdobyła tytuł „Innowatora Roku” w konkursie Złotych Anten, organizowanym w ramach 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Otrzymała też nagrodę za Najlepsze Wdrożenie Usługi Chmurowej w konkursie Best in Cloud 2019, którego organizatorem jest redakcja Computerworld Polska. Nexera wygrała w międzynarodowym konkursie Global Carrier Awards 2020 w kategorii najlepsze wdrożenie BSS/OSS, dołączając tym samym do grona najbardziej cenionych firm telekomunikacyjnych na świecie, które z pasją zmieniają branżę telekomunikacyjną. W 2021 r. Nexera otrzymała prestiżowe Godło Teraz Polska oraz tytuł Dream Employer 2021.

 

grafika_2.jpg 

grafika_1.jpg 

nexera.jpg 

Zobacz także

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.

Dodane: 2021-12-02 08:55 - czytane (115)

TAGI:


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Gmina Solec – Zdrój szczepi się przeciwko COVID – 19

Urząd Gminy w Solcu – Zdroju informuje, że w ramach promocji szczepień przeciwko COVID – 19 prowadzi akcję, w ramach...