Wiadomości - Aktualności

PODSUMOWANIE XI FESTIWALU MUZYKI AKORDEONOWEJ

Dodał: lkobos Data: 2019-06-18 13:37:59 (czytane: 338)

XI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Akordeonowej: „Harmonia Zdrowia i Muzyki”

W tym roku już po raz jedenasty mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w nieco zmienionej formie. Przez ostatnie dwa weekendy mogliśmy słuchać muzyki w wykonaniu wielu wspaniałych artystów z kraju i ze świata. O najwyższy poziom festiwalu dbali organizatorzy: Urząd Gminy w Solcu-Zdroju, Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju, Ochotnicza Straż Pożarna w Solcu-Zdroju oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Soleckiej.

          8 czerwca w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Solcu-Zdroju odbył się koncert inauguracyjny. Klasykę lekką zaprezentowali nam: Grzegorz Michta - akordeon oraz grający na klarnecie Jerzy Cygan.

 

 

          Drugiego dnia festiwalu w „Kawiarence Coolturalnej” nad Zalewem, mogliśmy usłyszeć muzykę z zakątków Argentyny w wykonaniu argentyńskiego zespołu SANLUISTANGO, któremu towarzyszyła wspaniała wokalistka Magdalena Lechowska. Następnie o godz. 20:30 odbyła się Biesiada
z akordeonem. Znane przeboje natychmiast poderwały publiczność do tańca.

 

 

 

 

         15 czerwca o godz. 18:00, w Kościele Parafialnym pw. Św. Mikołaja w Solcu-Zdroju gościliśmy zespół w składzie: Zbigniew Wałach - skrzypce, śpiew, Wojciech Golec - akordeon, Marcin Żupański – klarnet basowy, saksofon. Koncert nosił nazwę „Barwy Ziemi – Głosy Natury”. W dźwiękach zamknięte zostały pejzaże miejsc – natury, która formowała pokolenia przez wieki, zgodnie ze zmianami pór roku i całą paletą cyklu przemijalności człowieka. Kompozycje Zbigniewa Wałacha to odpowiedź współczesności na tradycję. Nostalgiczne dźwięki obrazują wspomnienia, refleksje nad upływającym czasem.
Następnie o godz. 19:30 w „Kawiarence Coolturalnej” nad Zalewem „Pieśni Narodów Świata” zaprezentował nam zespół „Czeremszyna” z Tarnopola na Ukrainie.O godz. 20:30 ponownie odbyła się pełna tańców Biesiada z akordeonem.

 

 

 

 

 

 

 

        Ostatniego dnia festiwalu w Hotelu Malinowy Zdrój, podziwialiśmy wspaniałe trio akordeonowe „Ars Harmonica”. Mogliśmy usłyszeć muzykę m.in.: Antonio Vivaldiego czy Astora Piazzolli, ale również muzykę folkową o słowiańskim rodowodzie, którą muzycy zespołu sami opracowują i która, jak podkreślają, jest najbliższa ich sercu i najchętniej ją wykonują. Jej niepowtarzalny klimat wynika z połączenia nieregularnych rytmów oraz temperamentu muzyki bałkańskiej z niezwykle bogatą harmonią typową dla krajów środkowo-wschodniej Europy co decyduje, iż zespół w naturalny sposób swoim repertuarem trafił do serc słuchaczy – pozostawiając niezapomniane wrażenia muzyczne.

 

 

 

       O godz. 19:00, w „Kawiarence Coolturalnej” nad Zalewem, zaprezentował się kwintet instrumentalny „Que Passa”. Zespół zaprezentował mieszankę   muzyczną zakorzenioną w tradycji flamenco, world music, jazz, latin, tango, naznaczoną indywidualnością każdego z muzyków. Swój styl określają jako FLAMENCO FUSION. Muzycy swoim wykonaniem i bogactwem rytmów a także wirtuozerią i pasją zachwycili słuchaczy.

       XI Festiwal Muzyki Akordeonowej „Harmonia Zdrowia i Muzyki”, cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców jak i gości odwiedzających uzdrowiskową gminę Solec-Zdrój. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Pan Andrzej Bętkowski, Wojewoda Świętokrzyski - Pani Agata Wojtyszek, Starosta Buski - Pan Jerzy Kolarz oraz Wójt Gminy Solec-Zdrój - Pan Adam Pałys. Patronami medialnymi byli: Radio Kielce, TVP3 Kielce, Echo Dnia, busko.com.pl, Tygodnik Ponidzia.

      To ważne wydarzenie muzyczne zostało zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych pochodzących z  Województwa Świętokrzyskiego i Powiatu Buskiego oraz  licznej rzeszy sponsorów. To właśnie dzięki ich wsparciu możemy kontynuować to przedsięwzięcie artystyczne. Z tego miejsca pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom za okazaną pomoc.

Wsparli nas:

 • Malinowe Hotele Sp. z o.o.

 • Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu-Zdroju

 • Zakład Metalowo-Kotlarski SAS Sp. z o.o.

 • KLANK OPTYK- Zakład Optyczny Magdalena Klank

 • Dwór Dziekanów” w Zielonkach

 • VITALPOL” – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe

 • Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej „HOLISTIC”

 • Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju

 • Tartak METROL- Dariusz i Stanisław Kiepura

 • PRIMA - Producent napojów i wody mineralnej „Solecczanka”

 • Sulphur Zdrój Exim

 • PPUH „DEMAROL” - Producent Maszyn Rolniczych

 • Zakład Usług Wielobranżowych „HYDROSVAT”.

                                                                                                                 Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Senioralia 2019

26 czerwca 2019 Plac wokół Muszli Koncertowej Park Miejski im. Stanisława Staszica przy ul. Zamkowej w Kielcach...