Wiadomości - Aktualności

CZUWAMY! PAMIĘTAMY!

Dodał: lkobos Data: 2018-11-14 07:22:32 (czytane: 420)

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOLEC ZDRÓJ wyremontowało znajdujący się na soleckim cmentarzu grób Józefa Iżyckiego, żołnierza I i II wojny światowej. Organizacja uzyskała wsparcie w ramach programu "Czuwamy! Pamiętamy!"

Program Czuwamy! Pamiętamy! Ma na celu przywrócenie pamięci o bohaterach II Wojny Światowej. W ramach Programu można uzyskać fundusze na upamiętnienie Miejsc Pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które zostały przez lata zapomniane i zaniedbane.

Upamiętnienie Miejsca Pamięci może być realizowane m. in. poprzez umieszczenie lub wymianę brzozowych krzyży czy też rewitalizację miejsca pochówku. Działanie to ma także walor edukacyjny, ma zachęcić najmłodsze pokolenia do poznania lokalnej historii i przechowania pamięci o żołnierzach II Wojny Światowej.

W dniu 11 listopada mieszkańcy Solca-Zdroju na czele z Wójtem Gminy Solec-Zdrój Adamem Pałysem i Przewodniczącym Rady Gminy Pawłem Patrzałkiem oddali cześć temu pochowanemu na cmentarzu soleckim żołnierzowi I i II wojny światowej. Złożyli również wiązanki kwiatów na wcześniej odrestaurowanym grobie Mikołaja Skarbka Kruszewskiego, kapitana Wojsk Polskich z wojny 1920 r.

Stowarzyszenie zwraca się do wszystkich z prośbą o uzupełnianie informacji na temat udziału mieszkańców w walkach narodowo-wyzwoleńczych oraz o miejscach ich pochówku.

stow_11_18.jpg 

stow_11_18_2.jpg 


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ćwiczenie RENEGADE-SAREX 18/II

Ćwiczenia systemu ostrzegania i alarmowania ludności cywilnej...