Wiadomości - Aktualności

„Odblaski mogą uratować życie”

Dodał: lkobos Data: 2019-11-08 11:33:00 (czytane: 606)

Zgodnie z prawem, każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

W okresie jesienno – zimowym, kiedy jest zła widoczność i szybko zapada zmierzch noszenie odblasków jest szczególnie ważne. Mały element odblaskowy, np. na plecaku czy ubraniu, sprawia, że kierowca otrzymuje ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza. Odblaski zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Po zmroku, piesi ubrani w ciemny strój, są zauważalni przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów, a w skrajnych przypadkach dopiero tuż przed pojazdem, co nie pozwala kierowcy na jakąkolwiek reakcję. Tymczasem pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Czasem rozmawiając o potrzebie noszenia odblasków stwierdza się, że to kierowcy, a nie MY powinni być bardziej uważni, jednak w przypadku nieoświetlonych pieszych czy rowerzystów często po prostu nie mają oni nawet najmniejszych szans, by ich zauważyć i zdążyć zareagować. Dlatego też nie nosząc odblasków robimy krzywdę głównie sobie, gdyż narażamy się na niebezpieczeństwo. Odblaski warto nosić również w terenie zabudowanym po zmroku, w czasie mgły, deszczu czy śniegu. Odblask to rodzaj polisy ubezpieczeniowej – to szansa na przeżycie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania lub plecaka, kamizelki, opaski, smycze. Ważne jest ich umieszczenie: zaleca się umieszczać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Rodzice zadbajcie o to, aby dzieci, szczególnie te, które dojeżdżają do szkół, były wyposażone w elementy odblaskowe.

Noszenie odblasków, to przejaw dbania o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Odblaski to również najtańszy i najskuteczniejszy sposób poprawy naszej widoczności. One naprawdę mogą uratować życie i zdrowie!

odblaski.png 

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja dotycząca wymiany wodomierzy

...